nedelja, 24. maj 2009

Domači kreativci na YouTube Young Lions tekmovanju

Ena od poti do udeležbe letošnjega kanskega festivala je tudi YouTube-ovo video tekmovanje, o čemer sem že pisal. Prijavljenih je nekaj čez 800 videov (če gre verjeti YouTube searchu), med njimi tudi nekaj slovenskih.


Prvi del tekmovanja je zbiranje ogledov in ratingov - kar pomeni čimveč ogledov in čimveč zvezdic. Ali po domače - mobiliziraj prijatelje, njihove prijatelje, prijatelje njihovih prijateljev in prijatelje prijateljev njihovih prijateljev.

Spodaj so štirje slovenski podvigi. Če obstaja še kakšen, ga z veseljem dodam.









Sam filma žal nisem uspel sproducirati, saj je 48-hour contest padel ravno na vikendaško-hedonistično utapljanje v bazenu. Eh.
[preberi več]

petek, 15. maj 2009

Razstava: Razočarala me je Lara Croft

V Mednarodnem grafičnem likovnem centru (Tivoli, Cekinov grad) je do 7. junija odprta razstava na temo dizajna računalniških iger - "Razočarala me je Lara Croft - slike iz iger". S simbolično ceno (1,70eur) je obisk skorajda obvezen za vse bivše, trenutne ali bodoče geeke. Za vse navdušence nad računalniškimi igrami. In navdušence nad dizajnom. In idejami. In...


...vsem, ki igram ne pravijo igrice.

Igre postajajo obenem substitut in komplement filmom (in še marsičemu, ampak bom socialno problematiko računalniških iger raje pustil ob strani) - tudi po finančni (in marketinški) plati. Filmom verjetno nihče ne pravi filmčki? Za ilustracijo: ameriški trg iger je po velikosti že pred časom presegel filmskega; svetovna industrija računalniških iger je v letu 2008 ustvarila približno toliko prihodkov, kolikor znaša BDP Slovenije.



Ko je v igri 54 milijard dolarjev, igra ni več igrica. In kaj to pomeni za razstavo - ima zato tudi dizajn večjo težo? Idejam lažje priznamo polnokrvnost? Je atmosfera iger (končno) umetnost? In nenazadnje - je Duke Nukem kaj manjši jebač kot Snake Plissken samo zato, ker zanj ni bilo treba stresti kakšnega milijončka Kurtu Russlu?

"Nobody steals our chicks...and lives!" - Duke Nukem


Pomen iger za marketing (oglaševanje, branding, komunikacijski kanal, ciljne skupine...) je tako širok, da se ga raje ne bom loteval. Sicer je Slovenija tudi tu v svojem avtističnem svetu; mogoče lahko računamo na mlajšo generacijo marketingarjev z mednarodnimi ambicijami. Mogoče bi si morali tudi ti ogledati razstavo in razmisliti o stvari ali dveh. Recimo...zakaj Eurosport prenaša tekmovanja v računalniških igrah?

Lahko pa vsak razmislek tudi pustite ob strani in greste samo pogledat lepe slikice.


Syberia 1 (in stara ruska pesem Ochi Chyornye)



Dve blackberry fotki z razstave:




[preberi več]

četrtek, 14. maj 2009

Če na vsak način hočete v Cannes...

...in vam ni zneslo z zmago na SOFovih Mladih kreativcih (in ni vam, razen če ste Futurin Sašo), agencija vas noče poslati, gojenje Žurnalovega fižola pa vam tudi nikakor ne gre od rok, sta tu še dve možnosti za napad na letošnji oglaševalski festival!


Obe vodita po poti videa. Kratke spletne in mobilne filme na srečo večinoma poganjajo ideje in ne denar, zato je pravi čas, da ob videu izbrišete stare asociacije na okostenelo holivudsko produkcijo.

Prva opcija: YouTube

Googlov servis YouTube se je letos povezal s kanskim festivalom in organiziral odprto tekmovanje, na katerega se lahko prijavi vsak navdušenec nad spletnim videom. Misija: sproducirati 60-sekundni film za promocijo (zaenkrat še neznane) dobrodelne organizacije oz. iniciative. Izbira tehnike filma je samo vaša.

In še catch: brief, na podlagi katerega izdelate filmček, bo objavljen 15. maja opolnoči (po GMT, torej dve uri za nami), nato pa imate točno 48 ur časa za izdelavo in upload filma.


Druga opcija: MOFILM

MOFILM je "the world's biggest short film festival", gre torej za spletne in mobilne video vsebine. Za letošnji Cannes imajo pripravljeno tekmovanje U12.

V igri je 12 globalnih blagovnih znamk - izberete si eno (ali več), preberete brief in ustvarite svoje video remek delo (Naomi Klein verjetno samo zmaje z glavo...). Rok: 8. junij. Nagrade so precej krepke, končnega zmagovalca pa bo zabaval tudi priznani režiser Spike Lee.

May the force be with you.
[preberi več]

sreda, 6. maj 2009

S fižolom v Cannes

Od danes naprej sem vrtnar. Če mi letos že z oglaševalsko kreativo ni uspelo priti v Cannes, mi bo pa s fižolom! Vsaj tako pravi Žurnal s svojo akcijo, namenjeno slovenskim oglaševalskim in medijskim agencijam.


Mednarodni oglaševalski festival v Cannesu letos poteka med 21. in 23. junijem. Navkljub govoricam o letošnjem precej manjšem obisku, izgubljanju privlačnosti in okrnjenih zabavah, je in bo ostal najprestižnejši dogodek v oglaševalski industriji. Razlogi za obisk so lahko takšni in drugačni, eden od njih pa sliši na ime "zastonj all inclusive" - in tu pride v igro Žurnalovo tekmovanje.




V Cannes bodo namreč za tri dni poslali dve osebi iz zmagovalne agencije, ki ji v dobrem mesecu uspe vzgojiti višji fižol od vseh ostalih agencij. Zanimivo, kako daleč se lahko pride le z bambusovo palico, vrečo zemlje, loncem za rože in semeni fižola.


Loterijska srečka v štirih delih in naša dizajnerka Tanja

Glede na all-expenses paid naravo nagrade, pričakujem krvoločen boj med slovenskimi agencijami. Pri fižolu se ne gre zanašati le na srečo, zato sem že vpoklical vodilne slovensko hortikulturne strokovnjake in JEK prijazno ponudil, naj kakšen sod svojih odpadkov dostavijo kar meni.

Ne glede na teorije zarot, ki jih lahko kujemo okoli podobnih podvigov, so le-ti dokaz, da je marketing vedno usmerjen v ljudi - tudi kadar temu rečemo B2B. Meni so takšne trženjske akcije čisto simpatične. Enkrat ti Radio Ekspres dostavi pizzo, drugič Žurnal fižol...
[preberi več]

nedelja, 3. maj 2009

ADC Awards feat. slovenska zebra

ADC je kratica za Art Directors Club. V New Yorku stacionirano združenje art direktorjev, s podružnicami po celem svetu. Kot se za čezlužnike spodobi, imajo tudi svoj Hall of fame. In letno podeljevanje ADC nagrad, skupaj z nagrado za ADC agencijo leta. Letos je zmagovalka...

...agencija Saatchi&Saatchi New York. Naštevanje pobranih zlatih in drugobarvnih nagrad niti ni bistveno - dobili so jih pač več kot ostali. Intermezzo: zmagovanje je pravzaprav sila enostavna reč; tako, v alanfordovskem stilu - "ako želiš da pobediš, ne smeš da izgubiš." Mogoče bi veljalo stvari večkrat jemati za odtenek manj resno. Slava tistim, ki vam to že uspeva. Konec intermezza. Saatchi&Saatchi New York je torej uspešno pobral največ ADC-jevih kock in postal , po ADC Awards, agencija leta.


(ADCjeva zlata kocka)

Eno od takšnih kock so dobili za spodnji oglas za zobno kremo Crest. Super zgodba. Še en dokaz (zadnje čase jih je vse več), da imbecilnost in "zdravniki" v belih haljah niso nujna sestavina oglasov za to kategorijo izdelkov.



Crest: Bulldozer, Saatchi&Saatchi New York; tudi zlato na Cannesu '08

In tudi Slovenija ima svojega ADC zmagovalca - prehod za pešce iz naslova. Design Center je za fensi-šmensi zebro dobil nagrado v kategoriji Environmental Design.
Stvar izgleda čudno, nima nobene funkcije (tam namreč ni več prometa), ampak hej - dizajn (še posebno nagrajevani) je drug svet. In da ne bo pomote, meni je dotična zebra všečna in zelo podpiram podobne dizajnerske prebliske v urbanem okolju.


Zebra na Tromostovju; naslednjič boste tako vedeli, da hodite čez nagrajen, mednarodno priznan dizajnerski prehod za pešce.

Nagrajencev (in del) ADC Awardsov je za cel bataljon, zato za zaključek le en TV oglas iz kategorije "whatevah". Morda je pri nas trenutno najbliže takšnim čudaštvom oglas za Cedevito, ki pa je žal tečen. Zaradi nemogočega vreščanja v njem.


Swedish Fish: Cat sandwich; agencija JWT, zlata kocka

[preberi več]

sobota, 2. maj 2009

Google napada!

V prejšnjem postu sem rekel, da je nemogoče reči Yahoo, brez, da zraven rečemo še Google. In ker sem prejšnjič omenil Yahoo, moram zdaj - jasno - Google. In njegovo novo video promocijo svojega spletnega brskalnika Chrome.


Očitno se je Google pri vstopu na trg brskalnikov, na katerem dominirajo Internet Explorer, Firefox ter Safari, bolj ali manj zanašal le na svoj brand in coolnes factor. Ti računi se morda niso najbolj izšli, zato zdaj Google napada preko - YouTubea.

Za promocijo Chrome-a so najeli 11 različnih dizajnerskih in kreativnih agencij - vsaka je pripravila svoj kratek spletni filmček. Vse skupaj so zapakirali kot "A collection of short films about a browser".

Na YouTube kanalu GoogleChrome najdete vseh enajst filmov. Eden zraven drugega so zanimiva predstavitev posameznega avtorja in uporabna primerjava med različnimi tehnikami in pristopi k spletnemu videu. Stop-motion se očitno na YouTube-u še ni čisti izpel.

Vsekakor zabaven skupek različnih idej, konceptov in tudi tehnik, ki jih lahko uporabljamo in kombiniramo (še najlaže v spletnih) videih. Filmčki so dolgi med 40 in 120 sekundami.

Meni je daleč najljubši Defenders in tights, avtorja Steve-a Mottershead-a iz ParkPictures. Pa vam? ;)




[preberi več]

LondonTrip, tretjič / obisk Yahoo

Malo je seveda treba firbec past, kaj in kje delajo velike korporacije, kakršen je na primer Yahoo. In smo ga.

Na 125 Shaftesbury Avenue Yahoo zaseda štiri nadstropja poslovne stavbe. Google ima sicer celo stavbo zase, a tudi štiri nadstropja niso tako slaba. Zanimivo je, da je pravzaprav nemogoče reči Yahoo, ne da bi v istem stavku rekli še Google. Naš sogovornik je bil customer marketing director for Europe - njegov pozdrav je šel nekako takole:"Hi, welcome to Yahoo! You all use Yahoo, yeah? No one here's ever heard of Google, right?"


Trenutno glavni izziv Yahooja je ravno njihov brand identity. Google je namreč v prvi vrsti iskalnik, medtem ko je Yahoo - kaj? Te razpršenosti percepcije branda med uporabniki se v marketingu še kako dobro zavedajo.

Yahoo precej stavi na svojo novo spletno stran, ki bo lansirana septembra letos, najprej v Angliji, Franciji in Španiji, ostali sledimo v naslednjih šestih mesecih po launchu. V slovenščino bo (morda) prevedena tam nekje za Rusi in Poljaki...

Yahoo je lastnik cele vrste spletnih storitev, med drugim recimo tudi del.icio.us, od katerega pa so, vsaj z marketinškega vidika, bolj ali manj dvignili roke. Google ima baje precej pro dela z YouTube-om, ki za svoje delovanje požre 500 milijonov dolarjev na četrtletje, prinaša pa precej manj. S podobnimi težavami se recimo ubada tudi Facebook (ki ga je Yahoo nakje na začetku poti sicer poskusil kupiti, pa je bila številka previsoka, uspeh pa verjetno preveč negotov)... Tudi zato naj bi se zdaj pri vseh 2.0 nakupih bolj pazilo, da je poslovni model "monetizeable" oz. "vnovčljiv". Vsekakor vredno razmisleka pri kakšnih novih domačih 2.0 podjetniških podvigih, kjer se računa na venture capital in kasnejšo prodajo kateri od korporacij.

Na nek geekovsko-kapitalistični način je simpatično tudi to, da se eden od dveh ustanoviteljev Yahooja, David Filo, kljub svojim 5 milijardam premoženja še vedno precej ukvarja s podjetjem. Vtakne se lahko bolj ali manj v karkoli se želi, karkoli ga zabava. In ker takšnemu človeku težko pripneš kakšen bolj uveljavljen naziv v strukturi podjetja, so ga enostavno poimenovali Chief Yahoo. Kakor je rekel naš sogovornik:"In a way, it's still his baby."

[preberi več]